Mako Design
Adres: ul. Dewajtis 3, 01-815 Warszawa
Tel: 509 903 616
Tel: 
501 141 119
Tel: 509 903 617
Tel: 022 666 91 94
E-mail: mako@mako-design.pl

Medale – co warto o nich wiedzieć?

Strona główna » Aktualności / Blog » Uncategorized » Medale – co warto o nich wiedzieć?

Co sprawia, że krążek o średnicy nieprzekraczającej najczęściej kilku centymetrów jest tak cenny? To przede wszystkim wartość, którą nadaje mu człowiek, projektując go z myślą o zwycięzcach w dowolnej, niekoniecznie sportowej dziedzinie!

Medalierstwo to rzemiosło, które pojawiło się tysiące lat temu. Korzenie tworzenia medali splatają się z historią wybijania monet. Cennymi medalami obdarowywano się już w starożytnym Rzymie i Grecji.

Rozkwit medalierstwa przypada na okres renesansu, kiedy to medale okolicznościowe były wybijane przede wszystkim dla upamiętnienia ważnych wydarzeń w rodzinie królewskiej, jak na przykład elekcja króla (tak zwane medale elekcyjne). W kolejnych wiekach pojawiały się również medale patriotyczne i medale rocznicowe.

Współcześnie wciąż tworzone są medale z cennych kruszców, które wręcza się za specjalne zasługi wojskowym, policjantom, sportowcom czy wybitnym przedstawicielom świata nauki. Równocześnie rozwija się branża medali okolicznościowych, których wartość mierzona jest w nieco inny sposób. Tutaj liczy się przynależność do danej grupy i symbolika, która stoi za danym krążkiem.

Jak produkowane są medale?

Medale mogą być produkowane na kilka podstawowych sposób, w zależności od projektu i jego specyfikacji. Producent medali najczęściej może zaoferować jedną z czterech technik wytwarzania medali.

 • Odlewanie medali z zastosowaniem wcześniej przygotowanej drewnianej matrycy z negatywem zamówionego wzoru, w której umieszcza się stopiony metal.
 • Stemplowanie medali z zastosowaniem stalowej, zahartowanej patrycy z wypukłym lub wklęsłym wzorem służącym do wybijania medalu.
 • Trybowanie medali, czyli wykuwanie wzoru na blaszkach, które następnie są spajane, tworząc zamówiony medal.
 • Grawerowanie medalu (niello), czyli tworzenie zamówionego wzoru bezpośrednio na krążku, z zastosowaniem odpowiedniego urządzenia (frezarki, noża CNC, lasera).

Z czego można wykonywać medale?

Medale wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Tutaj wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć.

Jeśli medal ma imitować krążki wykonane ze złota, srebra i brązu – sięga się najczęściej po wysokiej jakości metale, które następnie wykańczane są odpowiednimi powłokami.

Metalowe medale mogą być srebrzone, patynowane i złocone, a także emaliowane, co zapewnia oryginalny i maksymalnie estetyczny efekt wykończeniowy. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować i wykonać medale srebrne lub z dowolnych tworzyw sztucznych.

Gdzie się sprawdzą medale?

Medale doskonale wpisują się w różnego rodzaju działania firm, organizacji i instytucji. Najczęściej są przyznawana jako nagrody i wyróżnienia za odniesione w wybranej dziedzinie osiągnięcia oraz jako nagrody czy podziękowania za udział w danym wydarzeniu.

Kiedy można sięgnąć po okolicznościowe medale na zamówienie?

 • Zawody sportowe organizowane przez dowolną firmę, organizację lub instytucję.
 • Zawody sportowe organizowane przez szkoły (np. dni sportu) i kluby sportowe (np. podczas turniejów i rozgrywek).
 • Zawody taneczne organizowane przez szkoły tańca, np. w ramach turniejów tanecznych.
 • Podziękowania za długoletnią pracę na rzecz danej instytucji.
 • Wyróżnienia dla dobroczyńców czy wolontariuszy.
 • Upamiętnienia ważnych wydarzeń i jubileuszy (np. lokalnych czy rodzinnych).
 • Nagrody za udział w obozach czy maratonach.

Medale okolicznościowe z prawdziwego zdarzenia!

Szukasz medali, które w 100% zaspokoją Twoje potrzeby i oczekiwania? Cieszymy się, że trafiłeś właśnie do nas! Projektujemy i produkujemy medale na zamówienie, które możesz wykorzystać wedle własnego uznania, między innymi jako nagrody, trofea sportowe czy odznaczenia za dowolne zasługi.

Medale okolicznościowe produkujemy od podstaw, dlatego możemy zaoferować Ci produkt spersonalizowany, który optymalnie wpisze się komunikację wizualną Twojej firmy, organizacji bądź instytucji. Jako doświadczony producent medali pracujemy w nowocześnie wyposażonym parku maszynowym, wyłącznie na sprawdzonych oraz wysokiej klasy materiałach. Nasze medale łączą najwyższą jakość z ponadprzeciętną estetyką wykonania.

Sprawdź nasz sklep z medalami i przekonaj się, co, jak i kiedy możemy dla Ciebie zrobić!